جستجو
     
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
اولین کسی که به پیامبر ایمان آورد
1,094
 
 

Tahoor_invitation در این مطلب که از میان زنان، اولین مومن به پیامبر (صلی الله علیه وآله) خدیجه ی کبری (س) بوده است احدی اشکال نکرده و در اخبار متعدد از شیعه و عامه بر این مطلب تصریح شده است.
از میان مردان نیز آنچه مشهور بلکه نزدیک به اتفاق است این می باشد که «امیرالمومنین علی (علیه السلام)» در ایمان آوردن به نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) بر دیگران مقدم بوده. (البته در مقابل این قول اقوالی نیز وجود دارد که «ابوبکر» یا «زید ابن حارثه» را اول مومن به پیامبر (صلی الله علیه وآله) در میان مردان معرفی می کنند.).اما در مورد تقدم امام علی ابن ابی طالب(علیه السلام) بر خدیجه (س) یا عدم تقدم ایشان اختلافات قابل توجهی وجود دارد.
ما در ذیل پس از اثبات تقدم حضرت علی (علیه السلام)- در اسلام آوردن- بر دیگر مردان، سعی می کنیم اختلافات موجود در مورد اول مومن به پیامبر (صلی الله علیه وآله) را نیز حل نمائیم.

دلایلی که بر سبقت امیرالمومنین (علیه السلام) بر دیگر مردان در اسلام آوردن اقامه می شود از قرار زیر است:
1- طبق نقلهای مختلف امام علی (علیه السلام) درمنزل رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) و تحت تربیت ایشان رشد نموده است و پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) در تربیت ایشان نهایت اهتمام را داشته. حال چطور ممکن است کسی در اسلام آوردن بر علی (علیه السلام) سبقت گیرد با آنکه او بیشترین ارتباط و سنخیت را با نبی (صلی الله علیه وآله) داشته و پیامبر در رساندن هیچ خیری بر او کوتاهی ننموده. حضرت امیر (علیه السلام) در خطبه ی «قاصعه» بر ملازم بودن خود و همواره گی ارتباطش با پیامبر (صلی الله علیه وآله) اشاره فرموده و تعبیرات عجیبی برای بیان عمق این ارتباط بکار می برند در بخشی از این خطبه می فرمایند: [میزان ارتباط من و پیرویم از رسول خدا (صلی الله علیه وآله)) بیشتر از ارتباط بچه شتر با مادرش بود]. و در جای دیگر فرمایشی قریب به این مضامین دارند: [او (نبی اکرم (صلی الله علیه وآله)) مرا به خود می چسباند تا جائیکه بوی بدنش را استشمام می کردم.]
حال با وجود این ارتباط عمیق چطور ممکن است «ابوبکر» یا «زید ابن حارثه» در اسلام آوردن بر امیرالمومنین (علیه السلام) سبقت گرفته باشند؟
2- به نقل از ابن اثیر و ابن حجر و بسیاری از علمای تاریخ داستانی نقل شده است که دلالت بر سبقت ایمان علی (علیه السلام) بر دیگر مردان دارد؛ آن داستان چنین است:
[تاجری به نام عفیف کندی برای تجارت به مکه آمده و در آنجا پس از ملاقات با عباس عموی پیامبر ناگهان می بیند سه نفر خارج شده و به سمت مکه اعمالی را –که همان نماز بوده- انجام می دهند، عفیف از عباس راجع به این اشخاص سئوال می کند. عباس در پاسخ می گوید: این فرد محمد ابن عبدالله (صلی الله علیه وآله) است و ادعا دارد که خدا او را فرستاده و... و آن دیگری همسر او خدیجه دختر خویلد است که به او ایمان آورده و آن نوجوان پسرعموی او علی ابن ابی طالب است که به او ایمان آورده....]
همچنان که مشاهده می کنید در این خبر تنها دو نفر همراه نبی (صلی الله علیه وآله) نماز می گزارده اند که یکی خدیچه و دیگری علی ابن ابی طالب (علیه السلام) می باشد پس نتیجه می گیریم در میان مردان علی (علیه السلام) بر دیگران در ایمان آوردن به پیامبر (صلی الله علیه وآله) سبقت داشته.

اولین مومن به پیامبر(صلی الله علیه وآله) :
و اما در مورد اول مومن به پیامبر (صلی الله علیه وآله) که آیا خدیجه (س) بوده یا علی (علیه السلام) باید عرض کنیم آنچه از احادیث برمی آید این است که اولین مومن به ایشان امیرالمومنین (علیه السلام) می باشد. این دست از احادیث در دو گروه قرار می گیرند. گروه اول فرمایشات خود آن حضرت است (علیه السلام) و گروه دوم فرمایشات پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) است که ضمن بر شمردن کمالات دیگر برای حضرت امیر (علیه السلام) بر اول مومن و مسلم بودن ایشان تصریح کرده اند.
از گروه اول، به عنوان مثال به حدیث زیر اشاره می کنیم:
در خصائص نسائی ص 3 و در سنن ابن ماجه ج 1- ص 57 و در تاریخ طبری ج 2- ص 56 و در غیر آنها از قول آن حضرت نقل شده است که فرمود: انا عبدالله و اخو رسول الله (صلی الله علیه وآله) و انا الصدیق الاکبر.. و لقد صلیت مع رسول الله قبل الناس بسبع سنین و انا اول من صلی معه.
ترجمه: من بنده ی خدا و برادر رسول خدا هستم که صدیق اکرم... و بدرستیکه من نماز خواندم با رسول خدا هفت سال (صلی الله علیه وآله) پیش از مردم و من اولین کسی بودم که با او نماز خواند.
و اما نمونه برای گروه دوم: در مستدرک الحاکم ج 3 ص 136 و در الاستیعاب حاشیه الاصابه ج 3 ص 28 و در شرح نهج البلاغه ی ابن ابی الحدید و در سیره ی حلبیه و... آمده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند: اولکم ورود اعلی الحوض اولکم اسلاما علی ابن ابی طالب.
ترجمه: اولین کسی که کنار حوض بر من وارد می شود، نخستین کسی از شماست که ایمان آورد (و آن) علی ابن ابی طالب است.
و در مسند احمد ج 5- ص 26 و الاستیعاب ج 3 ص 36 و غیر آن آمده است که نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: انه لاول اصحابی اسلاما او اقدم امتی سلما.
ترجمه: (علی) در بنی اصحابم اولین مسلمان است یا (اینکه فرمود) علی (علیه السلام) در بین امت من زودتر از همه به اسلام اقدام نمود.
و در شرح نهج البلاغه ی ابن ابی الحدید ج 13 ص 225 این چنین آمده (قال النبی (صلی الله علیه وآله)): هذا اول من آمن بی و صدقنی و صلی معی.
ترجمه: این (علی است که) نخستین فردی می باشد که به من ایمان آورد و مرا تصدیق نمود و با من نمازگزارد.
آنچه ذکر شد تنها بخشی از احادیث دال بر سبقت امیرالمومنین (علیه السلام) در اسلام آوردن است، اما علامه ی امینی در جلد سوم ص 224 از کتاب الغدیر خود بطور مفصل در این زمینه قلم فرسائی کرده و دهها تن از صحابه ی بزرگ و تابعین و ... را نام می برد که در تایید این مطلب و تاکید بر سبقت حضرت امیر (علیه السلام) سخن گفته اند.
جالب است که در میان آنها اسامی عمر ابن خطاب، عمرو ابن عاص، سعد بن ابی وقاص و... نیز به چشم می خورد.

 
 
 
 
 
 

سیدالمرسلین – ج1- آیه‌الله جعفر سبحانی

سیره‌ی صحیح پیامبر بزرگ اسلام- ج 1- علامه جعفر مرتضی عاملی

 
   
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
 
 
 
 
 
 

سیدالمرسلین – ج1- آیه‌الله جعفر سبحانی

سیره‌ی صحیح پیامبر بزرگ اسلام- ج 1- علامه جعفر مرتضی عاملی

 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور