جستجو
     
English Version
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
حضرت نوح علیه السلام
3,668
 
 

Tahoor_invitation

حضرت نوح علیه السلام شیخ الانبیا، اولین پیامبران اولوالعزم است که کتاب آسمانی آورد. تمام پیامبران، به غیر از حضرت آدم علیه السلام و حضرت ادریس علیه السلام، نسبشان به حضرت نوح میرسد. نام اصلی او در روایات، عبدالغفار، عبدالملک و عبدالاعلی آمده و علت این نام نوح، به دلیل کثرت گریه و نوحه زیاد او بوده است. در قرآن کریم 43 مرتبه نام او ذکر شده است. داستان او با قومش در سوره های اعراف، مومنون، شعرا، قمر، نوح و تفصیل بیشتر در سوره هود میباشد. بعد از حضرت آدم، مردم به صورت یک امت بر دین توحید بودند و زندگی ساده ای میکردند، اما کم کم روح تکبر در میان آنها شایع شد. قدرتمندان آنها به ضعیفان و زیردستان ظلم میکردند، اختلاف طبقاتی شدید و زورگویی و به دنبال آن، منازعات و مشاجرات زیادی پیدا شد و در نهایت، مردم به شرک و بت پرستی رو آوردند و از دین توحید و عدالت اجتماعی دور شدند. مهم ترین بت های آنآن که در سوره نوح به آنها اشاره شده، عبارتند از «ود»، «سواع»، «یغوث، «یعوق» و «نسر». در این هنگام بود که خداوند نوح را به رسالت مبعوث کرد و او را با کتاب آسمانی و دین توحید به سوی مردم فرستاد. از این رو، بقای توحید در روی زمین مرهون آن حضرت است. لذا خداوند آن حضرت را به سلامی خاص اختصاص داده است: «سلام علی نوح فی العالمین ؛ درود و سلام بر نوح در میان جهانیان» (سوره صافات، آیه 79).

نوح دعوت خود را به خدا و آیات او شروع کرد و در این راه هرچه توانست کوشش نمود. شب و روز، علنی و مخفی، مردم را به سوی خدا و حق، فرا می خواند؛ ولی آن قوم، جز با عناد و تکبرورزی به او پاسخ نمی دادند. هر قدر که نوح در دعوت و ارشاد آنها می افزود، آنها به سرکشی و کفر خودشان می افزودند و نوح را مسخره میکردند و او را دروغگو و مجنون می گفتند؛ تا آنجا که بزرگان آن قوم و مخالفانش گفتند: ای نوح، اگر از این حرفها و دعوت هایت دست برنداری تو را سنگسار میکنیم. این دعوت ها و پایداری های حضرت نوح مدت950 سال طول کشید، ولی جز خانواده او و تعداد معدودی کسی ایمان نیاورد. در این زمان بود که دیگر حضرت نوح ناامید شد و به پروردگار خود شکایت کرد و از او یاری خواست. خداوند هم به او وحی کرد که جز افرادی که ایمان آورده اند، کس دیگری ایمان نخواهد آورد و به وی دلداری داد. آنگاه نوح قوم خود را نفرین کرد که: خدایا! این قوم را نابود کن و احدی از آنها را باقی مگذار. خدا به او وحی کرد که" بانظارت و وحی ما کشتی بساز".

کشتی حضرت نوح
خداوند به نوح امر کرد که به تایید و کمک الهی، کشتی بسازد. نوح هم در آن سرزمین، که به هیچ وجه آب در حوالی آن نبود، شروع به ساختن کشتی نمود. مردم دسته دسته بر او گذر می کردند و او را مسخره می نمودند و حرف های ناشایست به او می زدند تا بالاخره، ساخت کشتی تمام شد. از طرف خدا به نوح وحی شد که از هر حیوانی یک جفت (نر و ماده) درکشتی سوار کند. همچنین خانواده اش و تمام کسانی که به او ایمان آورده بودند _به غیر از زن خائن و پسرش_ به کشتی سوار شدند.

نزول عذاب و طوفان
کم کم نشانه های عذاب پیدا شد و آن این بود که آب از تنور فوران کرد و آنقدر آب از آسمان سرازیر شد که زمین را به صورت چشمه ها در آورد و رود ها همه طغیان کردند و این آب ها به هم رسید و بالا آمد و کشتی بر روی آن در میان امواجی چون کوه به راه افتاد و به این ترتیب، طوفان همه گیر شد و تمام آن مردم ستمکار را گرفت و مردم همه غرق شدند. سپس در این موقع خداوند به زمین امر کرد که آب خود را فرو برد و آسمان از باریدن خودداری کند. آنگاه نوح و همراهانش از کشتی خارج شدند و خدا را سپاس گفتند و او را به یگانگی و اسلام، پرستش کردند و دودمان او وارث زمین گشتند.

عمر حضرت نوح
مدت عمر او را از 1000 سال تا 2800 سال گفته اند، زیرا 950 سال، فقط مدت دعوت و رسالتش بود. اگرچه بعضی ها همان 950 سال را عمر آن حضرت دانسته اند. بهر حال در میان پیامبران الهی، کسی به اندازه نوح عمر نکرده است. مدفن او، در داخل ضریح مطهر امام علی علیه السلام در نجف اشرف در عراق می باشد.

 
 
 
 
 
 

تفسیر المیزان

تاریخ انبیا، تالیف هاشم رسولی محلاتی

 
 
خخخخخخخخخخخخخخخییییییییییلی خخخخخخخخوب بببببببود

پنجشنبه 24 اسفند
نجمه
 
اگه میشه نمایش فیلم هم داشته باشید

پنجشنبه 03 اسفند
ابوالفضل
 
خیلی خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخووووووووووووووببب بود دوشنبه 9ابان

دوشنبه 09 بهمن
بیتا
 
خیلی خوب بود لطفا نام کتاب را هم بنویسید .خیلی بهره بردم ..... 6/11/91 جمعه

جمعه 06 بهمن
بیتا

نظر کارشناس:
کاربرگرامی منابع مقاله معرفی شده اند.موفق باشید
 
خوب بود

يكشنبه 26 آذر
سید رضا
 
دوست خوبم لطفا اسم کتاب حضرت نوح را هم بنویس.

پنجشنبه 25 آبان
 
خیلی خوب بود

دوشنبه 15 آبان
narges
 
سلام خدا قوت. سوالی در باره ی حضرت نوح داشتم. چرا حضرت نوح یکی از بکاوین نامگذاری شده اند؟ با تشکر

سه شنبه 02 آبان
فائزه سادات

نظر کارشناس:
کاربر گرامی همانگونه که برخی ازروایات در باره ی وجه تسمیه ونام نوح بیان کرده او بسیار گریه می کرده وبرای همین نوح نامیده شده که این واژه ازریشه نوحه وزاری است .وجناب نوح اسمش عبد الاعلی /یا عبد الغفار /یا عبد الملک بوده است ولی چون پانصد سال بر خوش وبرای تهذیب و بندگی خودش گریسته است از بکایین شده است یعنی کسانی که بسیار گریسته اند .
 
بد نبوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود

دوشنبه 24 مهر
متینه قانع
 
خیلی خوب

سه شنبه 10 آبان
محیارضاپور
 
کتاب و شریعت حضرت نوح (ع) پرسش: آیا حضرت نوح (ع) کتاب و شریعت مشخصی داشته اند؟
پایگاه حوزه6156، 6156 پاسخ:
همان طور که می دانید حضرت نوح، نخستین پیامبر از میان پیامبران اولو العزم است. پیامبران اولو العزم عبارتند از: نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله.
ویژگی پیامبران اولو العزم این بوده که همراه خود شریعت تازه­ای می­آورده­اند. از این رو، نخستین شریعت را حضرت نوح برای مردم دوران خویش آورده است در آیه 13 از سوره شوری می­خوانیم. «شرع لکم من الدین ما وصی به نوحا و الذی اوحینا الیک و ما وصینا به ابراهیم و موسی وعیسی»: آیینی برای شما تشریع کرد که به نوح توصیه کرده بود آن چه را بر تو فرستادیم و بر ابراهیم و موسی و عیسی سفارش نمودیم»
از آیات قرآن کریم استفاده می­شود که محتوای شریعت و دین نوح، دعوت مردم به توحید و تسلیم در برابر خداوند،، امر به معروف و نهی از منکر، مساوات و عدالت، راستگویی و وفای به عهد ونهی از شرک و آلودگی به فواحش و منکرات بوده است.[i]
حضرت نوح، دارای کتاب آسمانی نیز بوده است این کتاب اسم خاصی نداشته بلکه به اسم «کتاب نوح» معروف بوده و نامیده می­شده است. به فرموده علامه طباطبایی مقصود از «الکتاب» در آیه 213 سوره بقره که می­فرماید: «کان الناس امة واحدة فبعث الله النبیین مبشرین و منذرین و انزل معهم الکتاب بالحق لیحکم بین الناس فیما اختلفوا فیه» کتاب حضرت نوح است.[ii]
برای مطالعه بیشتر در این زمینه می­توانید به منابع زیر مراجعه کنید:
کدام پیامبر اولی العزم است؟
عقاید - نبوت - پبامبران اولی العزم
کشتی سازی حضرت نوح با هدایت الهی(آیات 37 و 38 سوره هود)
قرآن کریم - قرآن - هنر و ادبیات - قرآن و ادبیات - قصه های قرآن - المیزان - جلد دهم- صفحه 331 - علامه طباطبایی (رض)
زحمات پیامبران در ارشاد و هدایت مردم
مجلات_ درسهایی از مکتب اسلام -شماره - 4 -
داستان حضرت نوح (ع)
فرهنگ وتمدن - هنر وصنعت - هنر- قصص قرآن
ن. ک: سوره هود آیه 27، سوره نساء آیه 103، سوره شوری آیه 8 در محضر علامه طباطبایی، ص 127.
[i]تفسیر المیزان ج 10 صص 237 – 241 ذیل آیات 36 – 49 سوره هود.
[ii]تفسیر نمونه ج 21 صص 377 – 380 ذیل آیات 33 – 35 سوره احقاف.

چهارشنبه 04 آبان
نا شناس
 
بسیار عالی

دوشنبه 13 دي
سید مهدی ابراهمی
 
یکی ازپیامبرانی تاکنون زنده میباشد حضرت خضر(ع)میباشد که عمراوازحضرت نوح بیشتر میباشدبنابای درقسمت عمرحضرت نوح که هیچ پیامبری اندازه ی اوعمرنکرده اشتباه شده است.

يكشنبه 02 اسفند
حاج ابوال
 
من دانشجو هستم به مطالب بیشتر و ریزتری در باره ی زندگی نامه ی حضرت نوح نیاز دارم البته با ذکر منبع ( نام کتاب یا ادرس سایت)

دوشنبه 04 آبان
behzad
   
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
 
 
 
 
 
 

تفسیر المیزان

تاریخ انبیا، تالیف هاشم رسولی محلاتی

 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور